Skok ze spadochronem, rejs luksusowym statkiem, nocne safari na pustyni – największe światowe metropolie oferują wiele ekscytujących i nieoczywistych sposobów na przywitanie nowego roku. Biuro podróży Bissole przestawia garść oryginalnych sylwestrowych inspiracji z rozmachem.

Nowy Jork i najsłynniejsza impreza świata

Przywitanie nowego roku na Times Square to najsłynniejsza impreza plenerowa na świecie, a sam Nowy Jork to jeden z najpopularniejszych kierunków, jeśli chodzi o wyjazdy sylwestrowe. Każdego roku w okolicach słynnej 43. ulicy prawie pół miliona nowojorczyków i turystów czeka na godzinę zero.

W kulminacyjnym momencie, gdy kończy się odliczanie, z masztu na szczycie budynku One Times Square opuszczana jest ogromna świecąca kula. Zwyczaj ten (ang. Ball Drop) kultywowany jest od 1907 roku, a inicjatorem akcji był założyciel gazety New York Times Adolf Ochs.

W pobliskich wieżowcach znajduje się wiele klubów i restauracji z widokiem na słynny budynek. Oferują one zabawę do rana bez konieczności przeciskania się przez zgromadzony tłum. To ciekawa alternatywa dla osób, które chciałyby doświadczyć magii nowojorskiego sylwestra, ale nie przepadają za imprezami masowymi.

Co roku z okazji sylwestra na ulicach Nowego Jorku odbywa się też “Midnight Run”, czyli bieg zakończony specjalnym pokazem sztucznych ogni. Wcześniej warto natomiast odwiedzić słynne lodowisko w Rockefeller Center.

gdzie na sylwestra

Rio de Janeiro – rozbawiona plaża, helikopter i widoki

Chociaż najsłynniejszą imprezą w Rio de Janeiro jest karnawał, to niemniej hucznie wita się tam nowy rok. Tej wyjątkowej nocy na 4,5-kilometrowej plaży Copacabana bawi się około 2 mln osób. Okoliczne kluby, bary i restauracje pękają w szwach, a za parkiet służy sama plaża. O północy w powietrze wystrzeliwują sztuczne ognie, a wyjątkowy na światową skalę pokaz trwa prawie 17 min.

Dla Brazylijczyków bardzo ważne są symbole, dlatego zgodnie ze zwyczajem wielu z nich o północy wchodzi do wody i skacze przez siedem fal, za każdym razem wypowiadając kolejne noworoczne życzenie.

Duże znaczenie mają także kolory. Przyjęło się, że w sylwestrową noc świętujący powinni ubierać się na biało, ponieważ kolor ten symbolizuje pokój, szczęście i harmonię.

Krajobraz Rio de Janeiro jest spektakularny: długie, białe plaże rozciągające się pod wzgórzami Sugarloaf i Two Brother, kolorowe fawele piętrzące się na wzniesieniach, a to wszystko zatopione w dżungli. To dlatego lot helikopterem nad tym miastem uznawany jest za jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Taki widok z pewnością będzie bezcenną pamiątką np. z wyjazdu motywacyjnego.

Sydney: fajerwerki, samoloty i statki

Impreza sylwestrowa w Sydney Harbor to drugie co do wielkości tego typu wydarzenie na świecie. Zabawa zaczyna się późnym popołudniem od pokazów z udziałem samolotów akrobacyjnych, a po zmroku podziwiać można parady pięknie oświetlonych statków.

Gwóźdź programu, czyli pokaz sztucznych ogni, odbywa się tam aż dwukrotnie. Pierwszy rozpoczyna się o godzinie dwudziestej pierwszej i jest zorganizowany specjalnie z myślą o dzieciach. Większe, 12-minutowe show zaczyna się z wybiciem północy i gwarantuje niezapomniane wrażenia. Co roku na żywo pokaz ogląda około 1,5 mln osób.

Oryginalnym i ekskluzywnym pomysłem jest rejs statkiem po zatoce. Na pokładach luksusowych łodzi można liczyć na wykwintny posiłek i dodatkowe rozrywki. Ponieważ ściany większości statków są przeszklone, pasażerowie bez problemu i wygodnie obejrzą też pokaz fajerwerków.

Luksusowy Dubaj

Ponad dwieście drapaczy chmur i dwunastopasmowe autostrady otoczone pustynią i wodami Zatoki Perskiej – Dubaj zapiera dech w piersiach nawet tym, którzy oswoili się z metropoliami. Duma Emiratów Arabskich to stolica luksusowych rozrywek. W centrum handlowym Dubai Mall znajduje się sztuczny stok narciarski, nie brakuje też punktów widokowych na najwyższych piętrach szklanych wieżowców. Zanim zajdzie słońce warto spróbować także skoku ze spadochronem – to jedna z nielicznych okazji, żeby z wysokości przyjrzeć się słynnym sztucznym archipelagom: The World i Palm Islands.

Ostatnie godziny starego roku można spędzić w najbardziej kultowych miejscach, jak Palm Jumeirah, Burj Al Arab i oczywiście Burj Khlaifa. Podczas gdy większość turystów ogląda pokazy sztucznych ogni bezpośrednio z plaży, osoby szukające luksusu mogą zarezerwować stolik w Jumeirach Beach Hotel, gdzie znajduje się restauracja z 360-stopniowym widokiem.

Natomiast osobom szukającym oryginalnych propozycji powinno przypaść do gustu nocne safari na pustyni. Do znajdującej się kilkanaście kilometrów za miastem oazy goście dowożeni są samochodami terenowymi. Na miejscu czekać będzie luksusowe pole glampingowe, muzyka na żywo, a także pokazy fireshow.

Hongkong i pływający pałac cesarski

Pokaz sztucznych ogni nad Victoria Harbour trwa prawie dziesięć minut i jest uważany za jeden z najbardziej spektakularnych na świecie. Fajerwerki odbijają się w szybach drapaczy chmur, dając niepowtarzalny efekt. Pokaz uzupełniają krążące w zatoce statki wycieczkowe ozdobione kolorowymi lampionami i neonami.

W wolnym czasie warto też odwiedzić największy na świecie pomnik buddy (Budda Tian Tan) oraz Klasztor Dziesięciu Tysięcy Buddów. Kolację natomiast warto zjeść na pokładzie Jumbo Kingdom – gigantycznej pływającej restauracji, którą zbudowano na wzór starożytnego chińskiego pałacu cesarskiego. Jeden z najlepszych widoków na panoramę miasta oferuje natomiast bar znajdujący się na 25 piętrze wieżowca Landmark Prince’s.

Tokio z innej perspektywy

Luksusowy rejs po Zatoce Tokijskiej to okazja do tego, by z okien łodzi podziwiać ikoniczne punkty miasta, takie jak Rainbow Bridge, Tokyo Tower czy Tokyo Sky Tree. O północy wycieczkowiec zakotwicza w miejscu z doskonałym widokiem na pokaz sztucznych ogni.

Trzeba jednak pamiętać, że w Japonii sylwester i nowy rok nie są obchodzone tak hucznie, jak w innych częściach świata. Japończycy ten czas przeznaczają głównie na ceremonie religijne oraz spotkania z rodziną. Żeby więc poczuć się częścią tej kultury, można zdecydować się na nocną wspinaczkę na górę Takao. Na jej szczycie każdego roku setki Tokijczyków oczekują pierwszego w nowym roku wschodu słońca – hatsu hi no de.

Szeroka i bogata oferta wydarzeń sylwestrowych sprawia, że taki wyjazd może być dobrym pomysłem zarówno dla większej grupy przyjaciół, jak i na niezapomniane spełnienie marzeń we dwoje. Kluczem do sukcesu jest jednak profesjonalna organizacja uwzględniająca specyfikę tej wyjątkowej nocy. Eksperci Bissole chętnie zaplanują i przygotują dla Ciebie wyjątkowy wyjazd sylwestrowy. Zapytaj o ofertę.