Grenlandia to największa wyspa na świecie o powierzchni prawie 7 razy większej od Polski, ale tylko około 15% jest zamieszkała. Reszta to ogromne połacie lądolodu. Geograficznie Grenlandia jest położona w Ameryce Północnej, ale historycznie i politycznie w Europie (jest autonomicznym terytorium zależnym Danii). Ludność Grenlandii to zaledwie ok. 56.000 skupionych przede wszystkim w trzech miastach: Nuuk (stolicy wyspy), Sisimiut i Ilulissat w południowo – zachodniej części wyspy. Niewielkie (bo nawet 30-osobowe) miasteczka i osady są dość odległe od siebie. Grenlandia jest jednym z najważniejszych miejsc dla osób marzących o podróży do Arktyki – niezatłoczonej dziczy i ekscytującej tradycyjnej kultury Eskimosów. To właśnie te ogromne przestrzenie sprawiają, że jest to miejsce wręcz egzotyczne i skrajnie różne od tego, które znamy na co dzień.
Zapraszamy na 4-dniową przygodą w zachodniej Grenlandii, gdzie zobaczycie miejsca ze światowej listy UNESCO,doświadczycie dziewiczej dziczy i ekscytującej tradycyjnej kultury Eskimosów.

Dzień 1: Ilulissat i fiord

Przelot z Polski do Reykjaviku, a następnie lot do Ilulissat. Spotkanie z opiekunek i przejazd do hotelu.
Po krótkim odpoczynku wyjście na spacer po mieście Ilulissat z przewodnikiem. Nazwa miasta w języku grenlandzkim oznacza „góry lodowe”. Jest ono turystycznym centrum Grenlandii, a jego najgwarniejszym punktem są oczywiście okolice portu.
Ilulissat leży zaledwie ok. 2 km ujścia fiordu Ilulissat, do którego spływa jeden z najaktywniejszych, najszybciej przesuwający się  lodowiec na świecie Sermeq Kujalleq.W 2004roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Po kolacji w hotelu wyruszamy na rejs o zachodzie słońca właśnie do tego magicznego miejsca. To jak największy na świecie park rzeźb lodowych. To doświadczenie jest wprost przytłaczające: światła, kolory i potęga lodu!

Dzień 2: Lodowiec Eqi

Po śniadaniu w hotelu udamy się na całodniową wyprawę łodzią do lodowca Eqi. Lodowiec Eqi wpada do fiordu 80 km na północ od Ilulissat i jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Grenlandii. Można zbliżyć się bardzo blisko 5-kilometrowego frontu lodowca i obserwować odrywanie się ogromnych kawałków lodu. Dźwięk aktywnego lodowca jest absolutnie niezwykły, a widok gór lodowych spadających do wody zapiera dech w piersiach. Następnie udamy się do małej osady Oqaatsut / Rodebay. Lokalna populacja to zaledwie około 40 osób, a wszyscy żyją tu z rybołówstwa i łowiectwa. Przez setki lat Oqaatsut / Rodebay było miejscem postoju dla holenderskich wielorybników. We wsi położonej w pięknym otoczeniu przyrody, zaledwie 15 km na północ od Ilulissat, znajduje się szkoła, kościół, sklep i jedna restauracja, która serwuje doskonałe posiłki w starym budynku kolonialnym. To zupełnie inny świat niż pobliskie Ilulissat. Po spacerze z przewodnikiem po wiosce, lokalny lunch w starym punkcie handlowym. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 3: Osada Eskimosów

Po śniadaniu wyjazd autokarem do wioski Eskimosów. Autokar może dojechać tylko do pewnego miejsca, skąd dalszą drogę trzeba przemierzyć już pieszo pośród dzikiej przyrody. Starożytna osada Sermermiut leży około 1,5 km na południe od miasta, jest otoczona pięknymi górami lodowymi Ilulissat. W ciągu ostatnich 4000 lat żyły tu różne kultury Eskimosów, a nadal można zobaczyć pozostałości z czasów starożytnych. Od przewodnika i lokalnej ludności dowiemy się o tutejszej historii i zwyczajach, jakie panowały jeszcze przed przybyciem Europejczyków.
Po powrocie czas wolny na spacer po mieście. Wieczorem pożegnalna kolacja w restauracji w mieście.

Dzień 4: Do Polski przez Islandię

Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie. Zależnie od godziny powrotu jeszcze chwila czasu wolnego bądź od razu transfer na lotnisko i przelot do Reykjawiku.
Można przedłużyć wyjazd np. o 1 – 2 dni pobytu na Islandii i odbyć np. wycieczkę po Golden Circle.
Powrót do Polski.

UWAGA: przedstawiony program dotyczy miesięcy letnich: czerwiec, lipiec, sierpień.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz