atrakcje Australii Południowej

South Australia – Australia Południowa graniczy ze wszystkimi pozostałymi stanami kontynentu, a jej południową granicę stanowi Ocean Południowy. Stolicą stanu jest i jej głównym portem lotniczym jest Adelaide, znana jako “City of Churches” (Miasto Kościołów). Wizytę w tym stanie najlepiej połączyć z najbardziej na południe wysuniętą kontynentalną częścią kraju – stanem Wiktoria. Zdecydowana większość ludności  Wiktorii (aż około 80%) żyje w stolicy stanu czyli Melbourne. Melbourne to doskonałe miejsce na organizację wyjazdów tematycznych – sportowych. To tutaj odbywa się wielkie święto tenisa – Australian Open, którego historia sięga 1905r. Tu też odbywa się Grand Prix Australii w F1, czy jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych na świecie – Melbourne Cup. Można powiedzieć, że Melbourne żyje sportem na najwyższym poziomie i w czasie tych “świąt” całe miasto cudownie ożywa.

Najlepszym okresem na odwiedzenie Australii Południowej i Wiktorii są miesiące od października do marca. W tym czasie też odbywają się wszystkie wspominane wielkie imprezy sportowe.

Proponowane atrakcje Australii Południowej:

  1. Adelaide – stolica stanu i zarazem jego największe miasto
  2. Coober Pedy – krajobraz z filmu Mad Max i jednocześnie australijski zagłębie drogocennych opali. Miejsca, którego nie da się tego z niczym porównać, to po prostu trzeba zobaczyć. Z racji panujących tu bardzo wysokich temperatur ludzie zeszli „do podziemia” chowając się przed upałem, tworząc jedyne w swoim rodzaju, podziemne miasto.
  3. Kangaroo Island – trzecia co do wielkości wysp Australii, będąca w całości parkiem narodowym. Cisza, przyjazna pogoda oraz otoczenie przez bogactwo australijskiej fauny i flory, czyni z tej wyspy ulubione miejsce wypadów mieszkańców południowej Australii.
  4. Barossa Valley – największy i najbardziej znany w kraju i na świecie region winny Australii. Tu powstają wina takie jak: Jacobs, Salters, Gramps, Penfolds, Tolleys
  5. Granite Island (Wyspa Granitowa) – przeurocza mała wysepka w pobliżu Adelaide, zamieszkiwana przez kilka kolonii pingwinów małych. Na wyspę z lądu można się udać zabytkowym tramwajem konnym po długim drewnianym moście – wyjątkowe doświadczenie

Proponowane atrakcje Wiktorii:

  1. Melbourne – stolica stanu i zarazem jego największe miasto
  2. Great Ocean Rd./12 Apostołów – malownicza trasa, której sława dorównuje amerykańskiej Route 66
  3. Australian Open – na kilkanaście dni, Melbourne zamienia się w światową stolicę tenisa
  4. Formula 1 – przez tydzień Melbourne staje się światową stolicą moto-sportów
  5. Healesville Sanctuary – ogromne zoo, którym mieszkają w na pół dzikim środowisku takie australijskie zwierzęta jak kangury, koala, emu i różne gatunki ptaków. To jedno z dwóch miejsc na świecie, w którym udało się wyhodować dziobaka i tenże przeuroczy zwierzak “stał się” logiem parku.

zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Pana Pawła Iwanowskiego

 

To zaledwie kilka propozycji Australii Południowej i Wiktorii. W czasie kiedy u nas jest szaro, buro i zimna, tam jest przepiękna letnia pogoda. Warto więc naładować swoje słoneczne akumulatory w tej części Australii.