Ze względu na odległość oraz różnorodność tego kraju, na podróż do Australii warto przeznaczyć przynajmniej dwa lub trzy tygodnie. Z drugiej strony rozbudowana siatka połączeń lotniczych z kontynentem sprawia, że Antypody stają się coraz ciekawszą propozycją na podróże spod znaku bleisure, łączące wyjazdy służbowe z aktywnościami turystycznymi i wypoczynkiem. Szczególnie ma to miejsce w połączeniu z prężnie rozwijającą się tam ofertą targów i wystaw branżowych.

Chociaż Australia jest najmniejszym ze wszystkich kontynentów, jest to nadal ponad 7 mln km kw różnorodnego terenu. Australia to też jedyne państwo na świecie, które zajmuje cały kontynent. Stolicą kraju jest Canberra, chociaż większą i zdecydowanie bardziej popularną metropolią jest Sydney.

Wybierając się do Australii należy pamiętać, że obywatele Polski muszą posiadać wizę. Starając się o pozwolenie na wyjazd warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura podróży. Eksperci Bissole Business Travel pomogą wybrać odpowiedni rodzaj wiz, a także będą wsparciem w procesie kompletowania niezbędnej dokumentacji oraz podczas składania wniosku wizowego.

Od ośrodków miejskich, takich jak Sydney, Melbourne czy Brisbane, po oryginalne krajobrazy góry Uluru i tropikalne wyspy Whitsundays – Australia oferuje bogatą różnorodność doświadczeń. Ze względu na możliwość połączenia celów biznesowych i prywatnych (ang. bleisure, będące zbitką słów business i leisure), kraj ten stał się też popularnym miejscem wyjazdów na targi budowlane, automotive, IT czy górnicze. Nowoczesne wielofunkcyjne centra kongresowe znaleźć można m.in. w Sydney, Perth, Melbourne, Claremont, Brisbane, Winton, Adelaide, Gold Coast, Hobart, Canberrze czy Tonesville.

Zobacz, z czego słyną poszczególne regiony Australii i o jakiej porze roku najlepiej je odwiedzić:

Nowa Południowa Walia

Australia Zachodnia

Queensland

Terytorium Północne

Australia Południowa i Wiktoria

Sydney – metropolia pełna australijskich ikon

Największe miasto kontynentu – Sydney – zamieszkuje blisko 5 milionów ludzi i tam właśnie znajdują się takie australijskie ikony, jak charakterystyczny budynek Sydney Opera House i most nad zatoką Port Jackson – Sydney Harbour Bridge. Miasto oferuje też wiele miejsc, z których roztacza się spektakularny widok na okolicę. Spotkanie biznesowe w Sydney połączyć można z takimi atrakcjami, jak lekcje surfingu na Bondi Beach, kurs gotowania w zabytkowej dzielnicy Rocks albo podziwianie miasta z pokładu samolotu wycieczkowego.

Przykładowe targi i konferencje w Sydney:

AusRAIL (grudzień 2019), największa impreza kolejowa na półkuli południowej;

Sydney Build (marzec 2020), wystawa poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym;

Foodservice Australia (maj 2020), targi gastronomii;

Cospar (sierpień 2020), 43. sesja Komisji Badań Kosmicznych.

Melbourne, czyli najlepsze miejsce do życia

Drugą po względem wielkości australijską metropolią jest Melbourne. To miasto z bogatą ofertą kulturalną, obejmującą galerie i festiwale, w którym znaleźć też można jedne z najlepszych restauracji, dodatkowo uznane przez tygodnik „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. Ta dawna stolica jest również miejscem wielkich międzynarodowych wydarzeń sportowych jak wyścigi Formuły 1 czy Australian Open, modowych, filmowych i teatralnych.

Przykładowe targi i konferencje w Melbourne:

The Asia Pacific Incentives Meetings Event (luty 2020), spotkania podróżnicze ze szczególnym naciskiem na segment incentive travel;

Life Instyle (luty 2020), targi designu;

Design Build (kwiecień 2020), międzynarodowe targi techniki budowlanej;

Melbourne Boat Show (czerwiec 2020), wystawy łodzi motorowych;

ARBS (maj 2020), targi techniki grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, chłodniczej i budowlanej.

Organizując w tym mieście spotkanie biznesowe albo wyjazd motywacyjny dla pracowników, łatwo jest zaskoczyć ciekawą ofertą aktywności dodatkowych. W odległości godziny jazdy samochodem od Melbourne odwiedzić można urokliwą dolinę Yarra Valley i półwysep Mornington, słynący z uprawy winorośli. Taka wycieczka z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla amatorów wina, ponieważ zobaczyć tam można, jak wygląda deptanie winogron czy mieszanie win, na chętnych czekają też lokalne trunki.

Rozrywkowe Brisbane

Trzecie co do wielkości miasto Australii – Brisbane – oferuje nowoczesne rozwiązania urbanistyczne w połączeniu z szeroką ofertą rozrywek wodnych i atrakcji przyrodniczych. Miasto położone jest nad brzegiem rzeki Brisbane, 20 kilometrów w głąb lądu od Zatoki Moreton i zaledwie godzinę jazdy na północ od Złotego Wybrzeża (ang. Gold Coast, szóste co do wielkości miasto Australii, znane przede wszystkim ze słonecznego klimatu i złocistych plaż).

Korzystając z subtropikalnego klimatu Brisbane warto zaplanować takie aktywności jak pływanie kajakiem po rzece, przejście najdłuższym w Australii mostem wspornikowym Story Bridge, odwiedziny w największym na świecie rezerwacie koali Lone Pine Koala oraz zwiedzanie pobliskich wysp, w tym Moreton i North Stradbroke. Brisbane z pewnością zadowoli też wielbicieli dobrej kuchni, oferując dodatkowo udział w wielu wydarzeniach kulturalnych lub odwiedziny w renomowanych galeriach sztuki.

Przykładowe targi i konferencje w Brisbane:

SIGGRAPH Azja (listopad 2019), konferencja i wystawa poświęcona grafice komputerowej i technikom interaktywnym;

Franchising Expo (czerwiec 2020), międzynarodowe targi franczyzy i biznesu,

General Practitioner Conference and Exhibition (wrzesień 2020), spotkania przeznaczone dla branży medycznej;

Good Food & Wine Show (październik 2020), targi spożywcze

Gold Coast, Cairns, Perth, Adelaide – australijskie perły, o których warto pamiętać

W Gold Coast w stanie Queensland można wziąć udział w międzynarodowych targach opali i biżuterii opalowej (Australian Opal Exhibition – sierpień 2020) albo w wydarzeniu prezentującym najnowsze trendy w ofercie basenów i spa (Splash – lipiec 2020). Szczególnie ta druga propozycja nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że Gold Coast  jest połączeniem atrakcji miejskich i plażowych, znanym też z parków rozrywki, linowych oraz pobliskich lasów tropikalnych. To znakomite miejsce na wyjazdy integracyjne, dające możliwość organizacji rozmaitych zajęć team-buildingowych.

Perth znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Australii, położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Bardzo znaną atrakcją miasta jest Kings Park – jeden z największych parków miejskich na świecie, który jest też popularnym miejscem na pikniki, spacery oraz imprezy kulturalne i prywatne ceremonie. Odwiedzając Perth można poznać regiony winiarskie Margaret River i Swan Valley, a także zobaczyć rafę koralową Ningaloo.

Miasto jest też gospodarzem ważnych wydarzeń gospodarczych m.in. w sektorze wydobywczym. W październiku 2020 roku zorganizowana tam będzie wystawa połączona z konferencją SPE Asia Pacific Oil & Gas Conference and Exhibition (APOGCE), a w marcu 2020 coroczna australijsko-azjatycka wystawa i konferencja AOG (Australasian Oil and Gas).

Szukając w Australii miejsca dającego możliwość jednoczesnej realizacji celów biznesowych i turystycznych warto pamiętać też o Adelaide. Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym z fabrykami samochodów oraz dużym centrum badawczym przemysłu zbrojeniowego.

Natomiast miasto i port Cairns (w północnej części stanu Queensland) jest znaczącym regionem turystycznym, który przyciąga turystów dogodnie położonym portem lotniczym oraz atrakcyjną lokalizacją. Wielka Rafa Koralowa znajduje się zaledwie o około 1,5 godziny rejsu szybką łodzią od portu. Ponadto Cairns jest bazą wypadową dla uprawiania spływów górskimi rzekami, a w pobliskich górach można spotkać też paralotniarzy. Dlatego tam także chętnie przyjeżdżają osoby szukające oryginalnego połączenia biznesu z wypoczynkiem.

6 komentarzy

  1. Góra Uluru to miejsce, które bardzo chciałbym zobaczyć. Australia w całości bardzo mnie interesuje, ale Uluru to jednak fenomen. Polecam wszystkim obejrzeć przynajmniej zdjęcia w sieci 🙂 Kusząco brzmią też wyspy tropikalne. Zresztą taki kraj to przecież kopalnia różnorodnych rozrywek. Trzeba tam tylko dotrzeć 🙂

  2. Rafy koralowe w pobliżu Australii są faktycznie godne uwagi. I jak w innych podobnych lokalizacjach, na miejscu znaleźć można sporo ośrodków i firm, które organizują tego typu rozrywkę nawet dla początkujących. Moim niespełnionym australijskim marzeniem jest Brisbane i sądząc po fragmencie z tego tekstu, nie mylę się w typowaniu 😉

  3. Australia czy Nowa Zelandia? Tego dylematu nie potrafię rozstrzygnąć i dlatego jeszcze mnie w ogóle tam nie było. Australia wydaje mi się bardzo rozległa i bardzo różnorodna. Może więc zacząć od Nowej Zelandii? Bardzo lubię naturę i aktywny wypoczynek. Może jakieś podpowiedz?? 🙂

  4. Największy w świecie rezerwat misiów koala brzmi jak plan dla mnie 🙂 Cóż, bardzo chciałabym znaleźć pace w firmie, która wysyłałaby mnie na targi do Australii 😀 Chociaż ostatnio udało mi się przez przypadek zastać jednego kontrahenta właśnie tam i to w podróży służbowej. Więc takie rzeczy się zdarzają 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz