koronawirus

Mimo epidemii koronawirusa wiele osób dopytuje o możliwość wyrobienia wiz dla obywateli polskich. Najczęściej zapytania te pochodzą od osób, które w najbliższym czasie planują podróż służbową do danego kraju na ważne spotkania biznesowe lub wykonanie usług wynikających z zawartych umów pomiędzy firmami.

Dużo firm czeka jednak na ustabilizowanie się sytuacji. Jeśli wiza jest ważna przez dłuższy czas, to wykorzystują obecny moment, kiedy pracownicy są na miejscu w Polsce i nie podróżują. W niektórych nagłych i pilnych sytuacjach, jeśli to możliwe, to pracownicy są skłonni odbyć kwarantannę w danym kraju, by po jej zakończeniu móc zrealizować usługi wynikające z umów.

W wielu przypadkach można aplikować o wizę on-line, w związku z czym nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o złożenie wniosków wizowych czy uiszczenie opłaty.

Procedury wizowe w dobie pandemii

Jak wygląda obecnie aplikowanie o wizę w przypadku, gdy wszystkie dokumenty trzeba składać w Konsulacie?

Każda Ambasada/Konsulat wprowadza w obecnej sytuacji własne ograniczenia i obostrzenia. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

  • Wiza do USA w czasie pandemii koronawirusa

Z dniem 30 września 2019 r. Polska zakwalifikowała się do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego. Oznacza to, że od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych bez wiz, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). W większości przypadków można aplikować o taką wizę, jednak zdarza się, że podróż będzie trwała powyżej 90 dni lub wymagany jest inny rodzaj wizy, co wiąże się najczęściej z obowiązkiem wizyty w Konsulacie.

Wniosek o wizę możemy wypełnić on-line natomiast od 16 marca 2020, zarówno Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie jak i Konsulat Generalny w Krakowie odwołują większość spotkań w sprawie wiz imigracyjnych i nieimigracyjnych. Wyjątkiem są składanie wnioski o wydanie dokumentu wjazdu dla stałych rezydentów. Obecnie nie ma podanej dokładnej daty wznowienia usług wizowych, ale nastąpi to, jak tylko będzie możliwe. Ponadto jeśli kwalifikujemy się do zwolnienia z rozmowy z konsulem, to do tej pory wystarczyło wysłać wymagane dokumenty kurierem do odpowiedniej placówki. W obecnej sytuacji również ta opcja jest niemożliwa – Ambasada jak i Konsulat nie przyjmują dokumentów. Jeśli nasze wyznaczone wcześniej spotkanie zostało odwołane, to opłata wizowa jest ważna przez rok.

  • Koronawirus a wiza do Rosji

Jeśli chcielibyśmy aplikować o wizę do Rosji, o którą trzeba się starać w Ambasadzie, to tutaj również występują pewne ograniczenia. W chwili obecnej w związku z pandemią COVID-19 Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Polsce oraz Konsulaty Generalne Rosji w Gdańsku, Krakowie i Poznaniu czasowo zawiesiły przyjmowanie dokumentów, procedowanie i wydawanie obywatelom krajów obcych i bezpaństwowcom wiz wszystkich kategorii, z wyjątkiem dyplomatycznych, służbowych i zwykłych wiz biznesowych m.in. dla:
– kierowców międzynarodowego transportu samochodowego,
– załóg statków powietrznych, morskich i śródlądowych,
– załóg pociągów i lokomotyw międzynarodowego transportu kolejowego,
– członków oficjalnych delegacji itp.

Wyjątek dotyczy także zwykłych wiz prywatnych dla obywateli krajów obcych i bezpaństwowców, przybywających do Federacji Rosyjskiej w związku ze śmiercią bliskiego krewnego. W nagłych sytuacjach można zwrócić się do Rosyjskiego Centrum Wizowego, aby uzyskać więcej informacji.

  • Regulacje wizowe innych państw w okresie pandemii koronawirusa

Niektóre Ambasady jak np. Ambasada Chin w Polsce zmieniły dni przyjmowania interesantów w Wydziale Konsularnym. Co więcej wydane są zalecenia i obostrzenia dla interesantów, którzy pilnie potrzebują stawić się w konsulacie, jak np. zezwolenie na zmierzenie temperatury, wypełnienie zgodnie z prawdą karty informacyjnej i przejścia dezynfekcji według wskazówek. Wydział Konsularny Ambasady Republiki Białorusi nie przyjmuje natomiast dokumentów składanych osobiście, należy wysłać komplet dokumentów pocztą/kurierem.

Jak widać w dalszym ciągu można aplikować o wizy w Ambasadach / Konsulatach wielu krajów, natomiast należy liczyć się z obostrzeniami i dokładnie sprawdzić, czy jest to w ogóle możliwe. W razie potrzemy służymy pomocą w ramach naszych usług pośrednictwa wizowego.

Sylwia Wysocka
Specjalista ds. podróży biznesowych

Potrzebujesz więcej informacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz