Termin: wrzesień 2020 rok

Wielkość grupy: 30 osób

Choć Niemcy nie są zwykle krajem, który w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl, kiedy pytamy o wina, to trzeba przyznać, że tutejsze winnice produkują wina wybitne i znane w całym świecie. Saksonia, a dokładnie pagórkowaty, nadrzeczny teren wokół Radebeul, to miejsce usiane winnicami i winnymi piwniczkami, w których można spotkać prawdziwych pasjonatów swojego rzemiosła. Saksoński Szlak Winny to zaledwie około 500 hektarów upraw na stromych zboczach wokół Łaby. Produkuje się tu przede wszystkim wina białe z głównie z odmian: müller-thurgau, goldriesling, riesling, weißburgunder oraz spätburgunder. Panujące w tym regionie warunki glebowe i kontynentalny klimat jest zbliżony do tego panującego na Dolnym Śląsku. Stąd możliwość osobistego spotkania i rozmowy z tutejszymi winiarzami, była dla uczestników tego szkoleniowo – studyjnego wyjazdu bardzo cennym doświadczeniem. Zwłaszcza, że byli to w przeważającej części specjaliści z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

W czasie 3-dniowej wyprawy szkoleniowo – studyjnej pod tytułem „AGROTECHNICZNE ASPEKTY UPRAWY WINOROŚLI I POPRAWY JAKOŚCI WINA LOKALNEGO” udało się zobaczyć jedne z najlepszych winnic regionu. Bliskość regionu Saksonii pozwoliła na wygodną i krótką podróż autokarem.

Bo Saksonia to nie tylko perła baroku – Drezno, „porcelanowa” Miśnia i unikalne formacje skalne Saksońskiej Szwajcarii, ale także zachwycający Winny Szlak, który serdecznie polecamy nie tylko znawcom czy naukowcom, ale każdemu kto chce spędzić cudowny czas wśród przepięknych okoliczności przyrody, przy lampce wybornego wina.

Winnica Klaus Zimmerling

Pierwszą winnicą, jaką odwiedzili uczestnicy, była winnica Klaus’a Zimmerling’a. To miejsce to idealne połączenie wina i sztuki, za sprawą unikalnych rzeźb tworzonych przez współwłaścicielkę i artystkę Panią Małgorzatę Chodakowską. Jej dzieła, idealnie wkomponowane w krajobraz winnicy, zdobią także etykiety poszczególnych win. To tutejszy znak rozpoznawczy. To jedno z takich miejsc, do których zwłaszcza w weekend, po wino ustawiają się długie kolejki! Właściciele mieszkają tu i łączą swoje pasje od 1992 roku. Sercem tutejszej lokalizacji jest idealnie zorientowana na południe Rysselkuppe, przypominająca piramidę schodkową. Tutaj na zwietrzałym granicie rosną Rieslingi do naszych win VDP.Grosse Lage. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się Pinot Blanc, Pinot Gris, Gewürztraminer, Traminer i Muskateller. Łącznie uprawiane jest tu około 4,5 ha winnic.

winnica saksonia

 

Schloss Wackerbath

Winnica i posiadłość Schloss Wackerbath to jedna z najstarszych saksońskich winni i bodaj najbardziej charakterystyczna. Znajduje się tuż za Dreznem, na wzgórzach Radebeul, a jej historia sięga połowy XVIII wieku. Niegdyś był to dwór słynnego władcy saskiego, elektora Augusta Mocnego, który wyprawiał tu wystawne przyjęcia. Posiadłość była pierwszą winnicą w Europie, która otworzyła swoje podwoje dla publiczności, ale przede wszystkim była to pierwsza saksońska fabryka win musujących. W winnicy zwiedzający mogą odkryć owoce ponad 850-letniej tradycji uprawy winorośli w Saksonii i dowiedzieć się, dlaczego wino musujące Haus Wackerbarth należy mieszać, a nie wstrząsać. Tutejsza winnica to teren około 100 hektarów Uczestnicy wyjazdu uczestniczyli w tym miejscu także w szkoleniu tematycznym prowadzonym przez Janeka Schumann’a  – wybitnego ambasadora wina w niemieckojęzycznej Europie. Pobyt w winnicy trwał aż do późnego wieczora i zakończył się uroczystą kolacją.

 

Winnica Karl Friedrich Aust

Kolejnego dnia najpierw odbyło się spotkanie i szkolenie tematyczne w Centrum Konferencyjne Saksońskiej Gospodarki – TSW Redebeul, a następnie wizyta w winnicy Karl Friedrich Aust. Właściciel to entuzjastyczny i pełen niekonwencjonalnych pomysłów przedstawiciel młodego pokolenia, a jednocześnie szanujący tutejszą, rodzinną wielowiekową tradycję, sięgającą XVII wieku. Tworzone tutaj wina ze szczepów: müller-thurgau, goldriesling, bacchus, weißburgunder, auxerrois, kerner, traminer oraz spätburgunder, dzięki pasji i odwadze właściciela mają zupełnie unikalny smak i aromat, stąd tutejsze spotkanie i degustacja były niezwykle cennym doświadczeniem.

saksonia winnica

 

Winnica Hoflößnitz

Ostatnim punktem na trasie wyjazdu było spotkanie, wymiana poglądów i doświadczeń w winiarni Hoflößnitz wraz z udziałem Saksońskej Agencji Wspierania Gospodarki. Idylliczny zabytek Hoflößnitz jest klejnotem w saksońskim krajobrazie uprawy winorośli i żywym pomnikiem wielowiekowej saksońskiej tradycji winiarskiej. Winnica jest pierwszym producentem wina w Saksonii, który w pełni zaangażował się w ekologiczne metody uprawy i tłoczy certyfikowane saksońskie wina ekologiczne. Jedyne muzeum winiarstwa w Saksonii, mieszczące się w zabytkowych budynkach i na przyległym terenie, prezentuje stałe i specjalne wystawy dotyczące regionalnej produkcji wina. Tutejsze spotkanie i lunch, zakończyły pobyt na winnym szlaku Saksonii.

saksonia winnica

 

Okolice Radebeul nazywane jest również „saksońską Niceą”, a wizyty w tutejszych pieczołowicie odrestaurowanych i prowadzonych z wielką pasją winnicach, to prawdziwa przyjemność. A tutejsze wina degustowane wśród nadłabski wzgórz smakują wybornie!