wyjazdy wielkanocne

Spektakularne widowiska paschalne, tysiące kwitnących kwiatów w pałacowych ogrodach, niepowtarzalna architektura manuelińska – to wszystko możesz zobaczyć, decydując się na jeden z proponowanych przez nas wielkanocnych wyjazdów.

1. Portugalia – Lizbona

Ze względu na bardzo religijne społeczeństwo, Wielkanoc w Portugalii obchodzona jest bardzo uroczyście. Można zetknąć się z tradycjami, które różnią się w każdym regionie, a niejednokrotnie mają wręcz teatralny wydźwięk. Doskonałym kierunkiem wyjazdu wielkanocnego jest Lizbona – pełna atrakcji, stanowiąca także dobry punkt wypadowy do miejscowości, w których organizowane są najciekawsze widowiska Wielkanocne.

Klimat stolicy Portugalii tworzy przede wszystkim charakterystyczny dla tego rejonu styl manueliński, wyróżniający się połączeniem elementów gotyckich z ornamentami o motywach orientalnych i morskich. Lizbona słynie także z 17-kilometrowego mostu Vasco Da Gama, czy drugiego pod względem wielkości na świecie oceanarium.

Żeby poznać najciekawsze portugalskie tradycje związane z Wielkanocą, najlepiej wyjechać z wielkiego miasta do mniejszych miejscowości, gdzie w dalszym ciągu celebruje się najdawniejsze zwyczaje. Wielki Tydzień to czas, w którym odbywają się liczne procesje, a domy przyozdabiane są kwiatami. Interesujące obrzędy odbywają się w miejscowości Óbidos. Obchodzone tutaj tradycje związane z Wielkim Postem i Wielkanocą sięgają XVII wieku. Wielki Tydzień otwiera ceremonia „młodych chłopców”. Jej celem jest wewnętrzne przygotowanie do obchodów Triduum Paschalnego. Procesja pogrzebowa Jezusa prowadzona jest przez zakapturzonych mężczyzn – Tercjaszy. Odbywa się ona w ciemności, a drogę rozświetlają jedynie zapalone pochodnie. Ceremonia ta, nie jest narzucona przez obrządek rzymsko-katolicki, ale jest manifestacją kultury regionalnej. Po uroczystych ceremoniach Triduum zaczyna się wesołe świętowanie. W każdym portugalskim mieście odbywają się liczne wystawy i koncerty, a także pokazy sztucznych ogni.

2. Hiszpania – Andaluzja, Majorka

Spędzenie świąt w Hiszpanii może być niezapomnianym przeżyciem, nie tylko ze względów turystycznych, ale także duchowych. Podobnie jak w Portugalii, Wielkanoc obchodzi się tutaj bardzo uroczyście, dużą wagę przywiązuje się do obrzędów związanych z męką Chrystusa. W całym kraju odbywają się zdumiewające widowiska pasyjne. Dlatego, jeśli celem wielkanocnego wyjazdu jest poznanie niezwykłych tradycji kulturowych i religijnych, to Hiszpania jest doskonałym kierunkiem.

wyjazdy wielkanocne

Andaluzja na przykład słynie z najbardziej spektakularnych obchodów Samana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia. Najważniejszym ich elementem są teatralne procesje, które oprócz charakteru religijnego są wielką emanacją andaluzyjskiej kultury i folkloru. Każdego dnia, pochody prowadzone są przez kościelne bractwa tzw. cofradias ta tradycja ma swój początek w XIII wieku. Członkom bractw towarzyszą pokutnicy, ubrani w spiczaste kaptury oraz osoby niosące olbrzymie platformy z figurami Matki Boskiej i Chrystusa. Uczestnicy poruszają się w rytm pieśni żałobnych, który wybijany jest na wielkich bębnach. Zadumę od czasu do czasu przerywają pieśni w stylu flamenco, które wykonywane są na cześć Jezusa i jego matki. Każdego roku tysiące wiernych z całego świata przyjeżdżają do Andaluzji, żeby zobaczyć ten niesamowity spektakl. Niedziela Wielkanocna, to czas wesołych obchodów Zmartwychwstania. W Sewilli przed ołtarzem w katedrze wykonywane są tańce młodych chłopców, przebranych w barokowe kostiumy. Region ten warto odwiedzić wiosną nie tylko ze względu na obrzędy związane z Wielkanocą. Jest to doskonały czas na zwiedzanie niesamowitych zabytków: Sewilli, Malagi czy Grenady ze względu na sprzyjającą, umiarkowaną temperaturę.

Hiszpańską wyspą, która jest celem wyjazdów wielkanocnych coraz większej liczby odwiedzających, z całego świata jest Majorka. Wiosną, zieleń i kwitnąca roślinność stwarzają przepiękny krajobraz. Wyspa posiada także doskonałą infrastrukturę turystyczną, dlatego jest dobrym miejscem na kilkudniowy wypoczynek. Tutaj, podobnie jak w Andaluzji, odbywają się teatralne wielkanocne procesje. Na szczególną uwagę zasługują obchody Wielkiego Czwartku w miejscowości Pollenca. Organizowana jest wtedy procesja pasyjna. Mieszkańcy przebierają się za rzymskich legionistów, w widowisku uczestniczą także mężczyźni w białych szatach z zakrytymi twarzami. Droga Krzyżowa przebiega ulicami miasta, kończąc się na górze zwanej Kalwarią.

3. Holandia – Amsterdam

W Holandii wyznawcy kościoła rzymsko-katolickiego stanowią 25% społeczeństwa, i nie spotkamy się tutaj z wielkimi procesjami pasyjnymi, jak we wspomnianej wcześniej Portugalii. Dlatego ten rejon, może okazać się atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu, zwłaszcza dla osób, które nie poszukują patetycznych wielkanocnych przeżyć, ale lubią wesołą świąteczną atmosferę. Obchodzone w tym kraju tradycje, są połączeniem wierzeń chrześcijańskich i pogańskich. W poranek wielkanocny większość Holendrów spotyka się przy stole, zajadając się smakołykami, wśród których, królują słodycze z dodatkiem marcepanu. Organizuje się także wielkie poszukiwanie jajek, co jest nie lada zabawą dla dzieci. Pomalowane wcześniej pisanki ukrywa się w domu lub na zewnątrz, a zabawa polega na znalezieniu ich jak największej ilości. Holendrzy ozdabiają również swoje przydomowe ogrody. Najbardziej popularną dekoracją są zawieszone na drzewach kolorowe jajka. W niektórych prowincjach panuje zwyczaj zapalania wielkiego świątecznego ogniska, które dawniej zwiastowało koniec zimy. Obecnie ogień symbolizuje zwycięstwo Chrystusa nas śmiercią.

Okres Wielkanocny to dobra okazja do odwiedzenia stolicy Holandii – Amsterdamu. Jest to czas ponownego otwarcia licznych parków oraz ogrodów. Miejscem, które szczególnie warto odwiedzić są ogrody Keukenhof – czynne od 22 marca. To jedna z największych atrakcji wiosennych na świecie. „Ogród Kuchenny”, był niegdyś częścią posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby. Współcześnie, jest to największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie. W samej stolicy trzeba zobaczyć między innymi: pałac królewski, Muzeum van Gogha czy Vondelpark.

4. Grecja – Korfu

Podróż do Grecji to bardzo dobry pomysł na niezapomniany wyjazd. Ze względu na panujący tutaj obrządek grekokatolicki, okres świąteczny wypada później niż w Polsce. Dzięki temu ceny wyjazdów są już znacznie niższe.

Wielkanoc w Grecji obchodzona jest w wesołej i rodzinnej atmosferze. Podczas Wielkiego Tygodnia, w całym kraju organizowane są ceremonie paschalne. Te najbardziej interesujące można zobaczyć na Korfu. Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się tutaj już w Wielką Środę, kiedy lokalna społeczność przystępuje do uporządkowania swoich domów. W Wielki Czwartek następuje malowanie wielkanocnych jajek na czerwono – to głęboko zakorzeniona w Grecji tradycja. Czerwień, oznacza przelaną krew Chrystusa, ale jest również symbolem radości związanej z nadchodzącym Zmartwychwstaniem. Wielki Piątek jest uroczystym dniem, przeznaczonym na wyciszenie i modlitwę. Wieczorem w Wielką Sobotę Grecy spotykają się u swoich rodzin i przyjaciół w celu upieczenia barana. Wielkanoc na Korfu, jest szczególnie ciekawa, ze względu na połączenie religii z wierzeniami ludowymi, czego efektem jest na przykład tłuczenie glinianych naczyń na szczęście, podczas paschalnej procesji.

Wielka Sobota to czas wielobarwnej procesji, która przechodzi przystrojonymi ulicami przy oprawie muzycznej wybitnych miejscowych orkiestr, z których świetności słynie cały region. W sobotę obchodzona jest Wigilia Paschalna w czasie której, zgromadzony tłum na głównym placu trzyma w rękach zapalone świecie, co tworzy niesamowity nastrój. Zmartwychwstanie Pańskie zostaje ogłoszone około godziny 23, poprzez dźwięk dzwonów, którym towarzyszy kolorowa procesja, podczas której wynoszone są relikwie św. Spirydona – patrona wyspy.

Wielkanocny wyjazd na Korfu, to także bardzo dobra okazja do zorganizowania krótkich wakacji. Wyspa, jest najbardziej zielonym rejonem w cały greckim archipelagu. Krajobrazy tworzą liczne gaje oliwne oraz tereny górskie otoczone błękitem Morza Jońskiego. Planując podróż na Korfu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w Grecji święta Wielkanocne obchodzone są zgodnie z kalendarzem prawosławnym. Niedziela Wielkanocna przypada w 2018 roku 8 kwietnia. Warto skorzystać z ofert wyjazdów, które umożliwią skorzystanie z ciepłego, wiosennego słońca i sprawią, że te święta będą niezapomniane.

wyjazdy wielkanocne

2 komentarze

  1. Portugalia to znakomity pomysł na każdy weekend! Czy to długi, czy krótki. I w sumie nie pomyślałam nigdy, żeby polecieć tam w okresie wielkanocnym, a faktycznie musi to być coś wyjątkowego. Te widowiskowe rytuały bliskie przedstawieniom teatralnym. Zainteresowaliście mnie 🙂

  2. Udało mi się poznać dwie greckie wyspy (Hydra i Poros), były bardzo różne od siebie, ale obie zachwycające. Wyobrażam sobie, że Korfu też musi być piękne. Jednak te świąteczne tłumy troszkę mnie odstraszają. Podobnie w majówkę. Ja jednak wolę wyjazdy, jak nie ma takich szczytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz