Tajlandia Festiwal Songkran

Zapraszamy na kolejną część wyjątkowych pomysłów na wyjazd motywacyjny i integracyjny z efektem WOW, zapewnionych dzięki uczestnictwu w lokalnych świętach i festiwalach.

W poprzedniej części przedstawiliśmy kilka propozycji imprez odbywających się jesienią, ponieważ to czas bardzo popularny jeśli chodzi o organizację incentive travel. W tej części przedstawimy po kilka propozycji na każdą z pozostałych pór roku. Zależnie od branży i specyfiki działalności danej firmy wyjazdy grupowe odbywają się w ciągu całego roku, a praktycznie każdego miesiąca można znaleźć jakieś miejsca, gdzie dzieję się coś wyjątkowego, co wzbogaci każdy wyjazd o niesamowite doznania i emocje!

Wiosna – kwiaty, byki, fajerwerki i… Nowy Rok!

Od kwietnia do około połowy czerwca zwykle organizowanych jest bardzo wiele wyjazdów firmowych. Na szczęście wiosną dużo się dzieje i można znaleźć coś, co doda efektu WOW do każdego wyjazdu!

Zaczynamy od mocnego uderzenia – Songkran czyli Tajlandzki Nowy Rok! Zwykle przypada na połowę kwietnia, kiedy słońce zmienia są zodiakalną pozycję. Nazwa festiwalu pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego „przejście”. Tajowie przygotowując swoje dusze i ciała na „nowe” obmywają się i polewają się wodą. W ostatnich latach święto przybrało postać wielkich ulicznych wodnych bitew stąd Songram jest zwany „Świętem Lania Wody”. To nie tylko duchowe przeżycie, ale i świetna zabawa!

Pozostając w „wystrzałowym” klimacie przenosimy się na Maderę na tutejszy Atlantic Festival. Tu, we wszystkie kolejne soboty czerwca, odbywa się prawdziwe szaleństwo pokazów fajerwerków, ponieważ jednym z głównych elementów festiwalu  jest Międzynarodowy Konkurs Pirotechniki. Towarzyszy mu Festiwal Muzyki Klasycznej, a także liczne spektakle uliczne, pokazy i inne atrakcje, które bez wątpienia uatrakcyjnią pobyt w Funchal i okolicznych miejscowościach. Madera to bardzo popularny kierunek na wyjazd motywacyjny i integracyjny, i dużo tu naprawdę fantastycznych imprez i festiwali.

Prawdziwym wyjazdem z efektem WOW będą wyścigi Formuły 1 w Monte Carlo, które zwykle odbywają się tutaj w maju. Elegancja i szyk samego Monte Carlo, a do tego adrenalina związana z wyścigami to wybuchowa dawka emocji! Wyjazdy na F1, czy to do Monte Carlo, czy gdziekolwiek indziej, to impreza na najwyższym poziomie!

Hiszpania uwielbia festiwale i festy

15 maja przypada święto San Isidoro, który jest patronem Madrytu. San Isidoro Festival rozpoczyna zawsze przemówienie burmistrza miasta, a kontynuacją są pochody w tradycyjnych strojach zwanych “chulapo”. San Isidoro stanowi także symboliczny początek sezonu walk byków w Hiszpanii, przyciągające zawsze najlepszych torreadorów i hodowców byków z całego świata. Barwne i radosne obchody trwają prawie tydzień. Na pewno warto tu być w tym czasie!

Idealnym wyjazdem na początek wiosny  będzie podróż do Amsterdamu i wizyta w ogrodach Keukenhof, który zwykle otwiera się pod koniec kwietnia. Absolutnie doskonałe tulipanowe pola zrobią wrażenie na każdym, a w samym Amsterdamie można spędzić fantastycznie czas i zorganizowani mnóstwo zabaw teambuildingowych i atrakcji w czasie nawet kilkudniowego wyjazdu integracyjnego.

Wyjazd motywacyjny i integracyjny do Monte Carlo

Lato, lato, lato czeka…

Latem zwykle niewiele jest organizowanych wyjazdów typu incentive. To oczywiście czas wyjazdów rodzinnych i turystycznych. Poza bardzo licznymi koncertami gwiazd w tym czasie, w wielu miejscach na świecie odbywają się ciekawe i oryginalne festiwale,  które można odwiedzić zarówno z grupą pracowników czy kontrahentów, jak i w czasie wyjazdów turystycznych.

Zaczynamy od dalekiej Kolumbii i jednego z najbardziej spektakularnych i najbogatszych kulturowo  tutejszych świąt – Festiwalu Kwiatów. Odbywa się on zwykle na przełomie lipca i sierpnia w mieście Medellin. Sam festiwal to swoisty hołd dla miejscowej tradycji „silletero”, która stanowi od 2014r niematerialne dziedzictwo kulturowe Kolumbii. Silletero to tradycyjny środek transportu wielu produktów w ogromnych specjalnych „koszach” na plecach. W czasie festiwalu prezentowane są w nich prawdziwe kwiatowe dzieła sztuki!

Niesamowitą imprezą, odbywającą się od prawie 40 lat, każdego roku w ostatni weekend lipca w Danii, jest wielki Rynek Wikingów. To najstarsza i największa tego typu impreza w całej Skandynawii. Ponad 800 Wikingów z całego świata przybywa na wybrzeże przy Moesgard, aby stworzyć niesłychaną imprezę i celebrować swoje święto, tak jak przed tysiącami lat. Ogromnie widowiskowe pokazy walk, rzemiosła wikingów i fantastyczna zabawa. To impreza nie tylko na wyjazd motywacyjny i integracyjny. Można wziąć w niej udział z całą rodziną i z przyjaciółmi.

I jeszcze jeden festiwal na zakończenie lata. To zupełnie szalona hiszpańska festa – La Tomatina czyli tzw. bitwa pomidorowa, odbywający się w okolicach Walencji, w miejscowości Buñol, zawsze w ostatnią środę sierpnia. Corocznie w walce na pomidory bierze udział około 30 tys osób. W bitwie wykorzystuje się specjalnie do tego celu hodowane pomidory o obniżonych walorach smakowych i bardzo miękkie. Bitwa cieszy się tak ogromną popularnością, że aby wziąć w niej udział trzeba kupić bilet. Ale zabawa jest na pewno warta biletu!

Jeśli zima, to karnawał

Firmy, które nie chcą organizować dla swoich klientów czy pracowników wyjazdu na narty, a tylko zimą mają taką możliwość, naprawdę nie muszą się martwić o brak atrakcji. Przede wszystkim jest karnawał, który w wielu miejscach na świecie przybiera przeróżne, barwne formy.

Np. w mieście Ptuj – najstarszym mieście Słowenii, słynącym ze zdrowotnych term, odbywa się niezwykły karnawał na pożegnanie zimy tzw. Kurentovanje . Jego symbolem są figury tzw. Kurent, przypominające owce z wielkimi łańcuchami i dzwonkami, których dźwięk ma odstraszyć zimę i przywołać wiosnę. W tradycyjnym pochodzie pojawiają się postaci w ogromnych owczych (i nie tylko) kostiumach. Górzysta Słowenia jest świetnym kierunkiem na zimowe wyjazdy, a Kurentovanje oryginalną alternatywą dla Rio i Wenecji.

Karnawału na Wyspach Kanaryjskich nie trzeba szczególnie przedstawiać. Najsławniejszy jest ten na Teneryfie, ale wszystkie pozostałe wyspy także świętują i wszędzie są nieco odmienne zwyczaje. Chyba najbardziej oryginalny jest na wyspie La Palma – festiwal Los Indianos. Choć to karnawał jest tu zdecydowanie biało. Historia i nazwa wywodzi się od emigrantów z Ameryki, którzy powracali na La Palmę z większym lub mniejszym bogactwem, obowiązkowo elegancko ubrani na biało – zwani byli właśnie Indianos.

Już kilka dni przed Los Indianos można nabyć na miejscu stosowne, białe ubrania i obowiązkowe słomkowe kapelusze w kolonialnym stylu. Jedyna barwna postać to tzw. La Nerga Tomasa, która w południe pojawia się w porcie miasta, przy dźwiękach bębnów i  otwiera świętowanie. Potem już tłum wiruje, śpiewa, tańczy do białego rana, a przede wszystkim wszyscy obsypują się tanami białego talku. Jeśli wolicie zamiast śniegu biały talk – polecamy Los Indianos.

Wyjazd motywacyjny i integracyjny z zorzą polarną

I jeszcze niezwykłe cuda natury, które trzeba choć raz zobaczyć – zorza polarna. W norweskiej miejscowości Tromsø, która szczyci się niezrównanymi spektaklami zorzy polarnej, zawsze na przełomie stycznia i lutego odbywa się muzyczny festiwal Nordlysfestivalen. Odwiedzają go zawsze prawdziwe światowe gwiazdy, prezentujące przeróżne gatunki muzyczne, od klasyki, przez pop, jazz czy rap.

Jeśli chcecie zapewnić swoim gościom wyjazdy motywacyjne i integracyjne, podczas których czekać ich będą zarówno doznania kulturalne jak i estetyczne, czy nawet duchowe to zimowa Norwegia będzie doskonała. Zimą można też zorganizować magiczne wprost wyprawy do Laponii, połączone z wizytą w wiosce Św. Mikołaja czy śnieżnym safari w psich zaprzęgach lub wizytą na farmie reniferów i wyprawami na podziwianie zorzy.

Wyjazd motywacyjny i integracyjny do Norwegii. Zorza polarna.

Możliwości jest bardzo wiele. Tu przedstawiliśmy zaledwie kilka tych, trochę mniej znanych festiwali. Wszak efekt WOW musi zaskakiwać! Niezależnie od pory roku, wyjazd motywacyjny i integracyjny zawsze musi być niezapomniany i wyjątkowy, a lokalne święta mogą to zapewnić. Jeśli poszukujecie inspiracji i pomocy w organizacji  – napiszcie do nas. Zapraszamy!