rosja

Zwykle kiedy mówisz komuś „Rosja” , przed oczami staje moskiewski Kreml i Plac Czerwony, kolorowe „cebule” rosyjskich soborów, ogromne bogactwo zgromadzone w Ermitażu, ktoś inny zobaczy niesamowici mroźne zimy i ponure czasy komunizmu, a jeszcze inny rosyjską gościnność, powitanie chlebem i solą, ludowe stroje i tańce, kolorowe matrioszki. Rosja skrywa wiele tajemnic i ma bardzo wiele twarzy. Zapraszamy w podróż do dwóch rosyjskich stolic – Moskwy i Petersburga i odkrywania ich skarbów. Oczywiście zawsze pozostaje to co jest „pomiędzy” nimi, ale to temat na osobną dłuższą wyprawę.

Dzień 1: Niezwykłe powitanie z Moskwą

Moskwa była stolicą Rosji zanim Piotr Wielki przeniósł stolicę imperium do swojego nowego miasta, Petersburga w 1712 roku. Powróciła do tego zaszczytu jako stolica Związku Radzieckiego po rewolucji rosyjskiej  w 1918 roku. Nigdy jednak nie straciła intensywności ani ducha – takiego, który inspirował pisarzy i poetów, zachwycał szlachtę swoimi urokami i okazał się centrum radzieckiej mistyki podczas zimnej wojny. Moskwa reprezentuje Rosję „wczoraj i dzisiaj”. Moskwa to nie tylko największe miasto Rosji, ale i całej Europy.
Zatem i powitanie po przylocie do Moskwy będzie nosiło znamiona minionych czasów i to zarówno na lotnisku, jak i w czasie transferu do hotelu czy przy samym check-inie w hotelu. Nie zdradzimy za wielu szczegółów, bo to element zaskoczenia.
Najpierw jednak goście udadzą się na lunch do typowej rosyjskiej resturacji, a następnie ruszą na pierwsze spotkanie z Moskwą, zaczynając od Kremla czyli miejsca, od którego zaczyna się historia miasta. Twierdza wokół tego miejsca została zbudowana po raz pierwszy w 1156 roku przez Jurija Dolgorukiy i mniej więcej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o osadzie moskiewskiej. Dziś w obrębie murów Kremla znajdują się liczne wspaniale zachowane zabytki i kościołów, a każdy z nich niesie historię i tajemnice. I właśnie te tajemnice „złamiemy” w czasie wizyty.
Kolejny przystanek to położony tuż przy Kremlu Plac Czerwony, zbudowany z polecanie Iwana Wielkiego aby odzwierciedlić rosnącą siłę i wpływy Moskwy i po dziś dzień spełnia tą funkcję.
Ale to jeszcze nie koniec wrażeń na ten dzień, bo wieczorem czeka specjalna kolacja na statku po rzece Moskwie, trasą która pokazuje największe zabytki miasta w ich wieczornej odsłonie.

Dzień 2: Moskwa „up and under”

Po śniadaniu w hotelu goście wyruszą na specjalne spotkanie z Moskwą „up and under”. A zaczną od metra. Moskiewskie metro to nie zwykły środek transportu. 44 stacje uznano za miejsca dziedzictwa kulturowego Rosji ze względu na ich piękno i wartość historyczną. Metro w Moskwie składa się z 12 linii o łącznej długości do 325,4 km, 194 stacje, a dziennie przemierza ją ponad 10 tys pociągów. Z pomocą aplikacji „Secrets of the metro” poznamy tą bardzo istotną część życia miasta.
Następnie, pozostając w podziemiach goście udadzą się do bunkra z czasów Zimnej Wojny. Tzw. Bunkier-42 mieści się 60m pod ziemią. Obecnie służy on jako muzeum poświęconym Zimnej Wojnie, w którym można eksplorować modele broni i sprzęt komunikacyjny Sił Zbrojnych ZSRR.

Po lunchu czas na Moskwę z wysokości.
Goście udadzą się do miejsc takich jak: główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, który jest najwyższym z siedmiu stalinowskich drapaczy chmur w Moskwie i pozostał najwyższym budynkiem w Europie aż do 1997 roku; Wzgórze Pokłonna, które niegdyś znajdowało się daleko poza granicami miasta i rozpościerała się z niego piękna panorama. Przybywający do Moskwy mogli właśnie stąd oddać pokłon moskiewskiej potędze (stąd nazwa), ale było ono też świadkiem bardzo ważnych wydarzeń historycznych. Na koniec panorama miasta oglądana z kopuły bardzo ważnej dla miasta katedry Chrystusa Zbawiciela.

Dopełnieniem tego dnia jest kolacja w najwyżej położonej restauracji w Europie, która mieści się na 85 piętrze moskiewskiego wieżowca OKO. Przepyszna rosyjska kuchnia, a przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki.

Dzień 3: Skarby Petersburga

Po śniadaniu przejazd szybką koleją Sapsan do Petersburga.
Petersburg to jedno z najpiękniejszych miast na świecie, ma wszystkie składniki konieczne do niezapomnianych wrażeń z podróży: sztukę, bogatą architekturę, szalone życie nocne, niezwykłą historię i bogate tradycje kulturowe, żywe do dziś. Po przyjeździe do miasta najpierw czeka gości równie atrakcyjny check-in niespodzianka w hotelu.
Po zakwaterowaniu lunch w bardzo specjalnym miejscu – Muzeum Wódki. Tu będzie można poznać smak prawdziwej rosyjskiej wódki. W starożytnej Rosji wyprodukowano trzy różne rodzaje wódki. Nazywano je: dobre, lepsze i najlepsze, a nazwa i jakość każdego rodzaju zależały od procesu destylacji.
Po lunchu jeszcze specjalna wizyta w Ermitażu – drugim co do wielkości muzeum sztuki na świecie, które zostało założone w 1764 r przez cesarzową Katarzynę Wielką. W czasie wizyty goście zobaczą m.in. sale państwowe, zbory włoskiego renesansu, w tym Leonardo, a także holenderskich mistrzów, w tym Rembrandta.
Na zakończenie kolacja na pływającym po Newie „Latającym Holendrze”. I to kolacja pozwoli zobaczyć niesamowite zabytki miasta z perspektywy wody.

Dzień 4: Peterhof – rosyjski Wersal i Petersburg – Wenecja Północy

Po śniadaniu wizyta w Peterhof, do którego goście udadzą się szybkim wodolotem. Podróż trwa około 40 min, a wodolot przypływa bezpośrednio do dolnego parku, bezpośrednio przy fontannach. Peterhof nazywany jest rosyjskim wersalem, choć niektórzy uważają, że to ​​porównanie szkodzi wielkości i zakresowi tej majestatycznej posiadłości. Po zwiedzaniu goście zjedzą lunch w tutejszej restauracji.

Wieczorem goście odbędą jeszcze jeden spacer po „Wenecji Północy”, bo tak zwany jest Petersburg. Utworzone było jako miasto nadmorskie, ale z czasem „oderwało” się od brzegu by rozwinąć się w delcie Newy. Obecnie historyczne centrum Petersburga ma 42 wyspy, skąpane w ponad 90 kanałach i rzekach. Bez dyskusji odkrycie przeplotu kanałów jest jednym z najpiękniejszych spacerów w mieście.
Wieczorem kolacja w mieście.

Dzień 5: Tajemnice Bursztynowej Komnaty

Ostatni dzień pobytu będzie przeznaczony na poznanie kolejnej rosyjskiej tajemnicy: słynnej bursztynowej komnaty mieszczącej się w imponującym Pałacu Katarzyny w Carskim Siole. Pałac powstały dla Cesarzowej Katarzyny I, nabrał swojego splendoru za sprawą jej córki carycy Elżbiety Piotrownej, której był ulubionym miejscem. Tutaj właśnie, w Carskim Siole znajduje się kopia słynnej zaginione Bursztynowej Komnaty.

Po wizycie w Carskim Siole i lunchu transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz